Talpas muhar – Bevált megoldások a talpas muhar eltávolítására
Hirdetés
Rengetegen kerestek meg idén is azzal, hogy a kertben felütötte a fejét a talpas muhar. Ez a gyomnövény sok gondot okoz, főleg a gondosan ápolt pázsitban, veteményesben, viszont nehéz ellene védekezni. Cikkemben elmondok mindent a talpas muharról, és elárulom azt is, hogyan szabadulhattok meg tőle egyszer és mindenkorra!
Talpas muhar - Ismerjük meg az “ellenséget”
A talpas muhar egynyári gyomnövény, erősen invazív, ha nem figyelünk oda, akkor könnyedén képes kiszorítani a gyepet alkotó fűféléket a kertből. Júniustól egészen októberig virágzik, hatalmas magmennyiséget érlel. Szemtermései az érést követő tavasszal tömegesen csíráznak. Virágzata füzéres buga, 3-15 cm hosszú. Az érett magok sokáig, akár 5-7 évig is megőrzik csírázóképességüket, ami biztosítja számunkra a megjelenést, amint egy kis életteret kapnak a kertben. Leglátványosabb térhódítása július végén, augusztus elején jelentkezik, tavaszi friss füvesítés esetén már májusban megjelenhet, a nyár folyamán tönkre is teheti a vetésünket. A talpas muhart könnyedén észre lehet venni, színe világoszöld, levelei vastagok, jól kitűnik megjelenésével az állományból. Mivel egyszikű növény, nehéz ellene védekezni, de nem lehetetlen, nézzük, mit kell tennünk!
Talpas muhar ellen általános megoldásokkal?
El kell keserítenem mindenkit, mivel a talpas muhar egyszikű gyom, az általános megoldások nem alkalmasak az esetében. Több helyen olvastam és láttam, hogy kézzel szedegetik ki a talpas muhart a fűből. Ez egyrészt nagyon hosszadalmas és macerás művelet, másrészt sok esetben nem jön ki gyökérrel együtt, harmadrészt pedig számtalan kis gödör marad a helyén, ami nem túl szép.
Hirdetés
Sokan vadásszák a Puma extra névre hallgató gyomirtót, amihez eléggé nehéz hozzájutni. Nem véletlenül I.-es kategóriájú vegyszer, csak külön engedéllyel lehet beszerezni. Ha mégis hozzájutunk, hozzá nem értő kijuttatással kockáztathatjuk a saját magunk és családunk egészségét. Ráadásul a talpas muhar magjai bekerülhetnek a kertünkbe a szomszéd udvarról, így a gyomirtás után ismét meg fog jelenni a lepermetezett gyepben.
Talpas muhar ellen is a megelőzésben rejlik a kulcs
A legjobb, legegyszerűbb megoldás az, ha úgy ápoljuk a gyepünket, kertünket, hogy esélye se legyen a talpas muharnak. Ehhez tisztában kell lenni azzal, hogy milyen környezetet szeret a talpas muhar. Szakértők egyet értenek azzal, hogy a talpas muhar megjelenése azt jelzi, hogy a gyepet nem jól öntözzük. A legtöbb kertben minden nap megy az öntözés legalább két alkalommal. Főleg a nyári melegben érzik azt a kerttulajdonosok, hogy minden nap bőségesen kell locsolni a gyepet. Pedig ezzel több kárt okozunk, mint hasznot, a gyep elkényelmesedik, nem erősödik, sekélyen fog gyökeresedni. Amint történik egy ritkulás az állományban nyáron, a muharfélék már meg is jelennek. Előfordulását pedig pont elősegíti a talajfelszín állandó nedvesen tartása, mivel a talpas muhar sekélyes gyökeresedik.
Talpas muhar ellen tartós megoldás
Bármennyire is nagy meleg van, legjobb, ha csak 2-3 naponta öntözzük a gyepet. Ezzel el tudjuk érni azt, hogy a gyep gyökerei mélyebbre hatoljanak, nem lesz folyton nedves a talajfelszín és csökken az esélye annak, hogy a talpas muhar megjelenik. Fontos tudni, hogy örökre nem fogunk tudni megszabadulni tőle, mivel magról bekerül a kertbe, viszont rendszeres ápolással csökkenthetjük és megelőzhetjük a megjelenését. Ha idén nálad is megjelent a talpas muhar, és nagy fertőzés, ősszel mindenképpen végezd el a gyepszellőztetést, valamint a felülvetést. A talpas muhar hidegre érzékeny, ősszel gyorsan elsárgulnak és eltűnnek, a friss vetés viszont még ki fog kelni és megerősödik az erősebb fagyok előtt.
Hirdetés