A régi gyümölcsfáknak leáldozott – Gyümölcstermő fák, melyek jobban bírják a magyar klímát! 

Hirdetés

Sajnos nagyon sok helyen tapasztalom azt, hogy a régi gyümölcsfák nem igazán tudnak megbírkózni a klímaváltozással. Sokkal többet kell permeteznünk mostanában, egyre több a kártevő és a kórokozó, amikkel nem tudnak harcolni ezek a növények. Éppen ezért most olyan gyümölcstermőket mutatok nektek, amik ellenállóbbak és alkalmazkodóbbak elődeiknél!

 

Mediterrán gyümölcsfák - Datolyaszilva

Délkelet-Ázsia, Kína és India ősi kultúrnövénye. Távol-Kelet kertjeitől Amerikáig mindenütt megtalálható a szubtrópusi és a szubmediterrán klímában. Talajtípusra közömbös, teljes napfény, és kifejezetten tápanyagigényes, vízigénye közepesnek mondható, de meghálálja az öntözést, −20 °C-ig télálló, de fiatal korban a tövet takarni kell. Mivel november első dekádjában érik és utóérés nélkül fanyar, sem a madarak, sem a rovarok nem károsítják.

 

A vad datolyaszilva nagyon ellenálló a gombabetegségekkel szemben is, a nemes datolyaszilva virágzás előtt, alatt és közvetlenül utána bizonyos védelmet, permetezést igényel. A szárazságot viszonylag jól bírja, de igazán csak 600 mm évi csapadék mellett terem bőven. Megél sovány talajon is, de a viszonylag jól trágyázott szellős talajokat szereti. A gyümölcsök ősszel kezdenek érni. Nagy méretű termése a közel fél kg-ot is elérheti. A termések alakja igen változatos. Lapított gömb és megnyúlt típusok is előfordulnak.

 

Hirdetés

A hamvaszöld, viaszos gyümölcsök ősszel, a lombszíneződéssel egy időben színeződnek, citrom, narancs vagy vörös színt kapnak, és a termések sokáig a fán maradnak. Az őszi kertnek szép díszei, matuzsálemi kort is megérhetnek. Éretlenül nagyon sok csersavat tartalmaz s ezért így fogyasztásra nem alkalmas. Tárolás és utóérés után narancssárga húsa puha, édes sárgabarack-dzsem ízű. A gyümölcs levéből bor vagy likőr készíthető. (Forrás: Wikipédia)

 

Mediterrán gyümölcsfák - Gránátalma

A gránátalma őshazája Dél-, Nyugat- és Közép-Ázsia, de mára már Európa földközi-tengeri területein és Dél-Amerika melegebb vidékein is elterjedt. Közép-Európában is termeszthető az enyhe tél miatt. Budapesten, az Iparművészeti Múzeum előkertjében található egy gránátalmafa, amely évente egyszer virágzik. A gránátalma nagyobb cserje, vagy kisebb fa termetű, mely maximum az 5 m magasságot és a 3 m szélességet éri el.

 

Akár néhány száz évig is élhet. A kéreg színe a vörösesbarnától a szürkéig terjedhet. A fiatal ágak gyakran négyágúak. A levelek szára 2 és 10 mm közötti méretű. Tavasz végén, nyár elején virágzik. A virág színe a világossárgától a narancsos vörösig terjed. A kezdetben zöld, később narancssárga színű gyümölcs kinézetében egy bogyóhoz hasonlít. A gyümölcs átmérője kb. 10 cm. A termés sokmagvú, rekeszes bogyótermés. A vastag héj alatt fehér hártyákkal osztott gyümölcs rengeteg apró magot tartalmaz, a magokon különálló gyümölcshús van.

 

A gránátalma nagy mennyiségű flavonoidot (mint például antociánt és kvercetint) tartalmaz. Káliumban, C-vitaminban és kalciumban gazdag. A gránátalma fajtáit a gyümölcs színe alapján csoportosítják: fehér, sárgászöld, sötétpiros, feketés ibolya. A legelterjedtebb a sötétpiros és a sárgászöld. A magok húsa általában vörös. (Forrás: Wikipédia)

 

Mediterrán gyümölcsfák - Kivi

Dél-Kína nemzeti gyümölcse. Az önporzós kivi növény nagyon ritka, és általában kisebb mennyiségű gyümölcsöt hoz. A jól termő kivigyümölcs terméshez mindig szükség van porzó és termő egyedekre. Némi A-, nagy mennyiségben B-, C- és K-vitaminokat, valamint természetes antioxidánsokat, makró- és nyomelemeket tartalmaz. Napi három kivi fogyasztása 15 Hgmm-rel csökkenti a magas vérnyomást, ami igen jó eredménynek számít még gyógyszerek esetén is. (Forrás: Wikipédia)

 

Mediterrán gyümölcsfák - Naspolya

A naspolya Közép-Ázsiából, a Kaukázus déli lejtőiről származó növény, a Fekete-tenger vidékén vadon is terem. Magyarországra valószínűleg olasz közvetítéssel került. Gyümölcse miatt, de díszfaként is termesztik. 4-6 méter, ritkán 10 méter magas, kis termetű fa vagy tőről elágazó ágas bokor. Lombhullató. Melegigényes, ezért hazánktól északabbra már nem fordul elő. A naspolyát október végén, november elején kell szüretelni.

 

A gyümölcs frissen kemény, élvezhetetlen. Nedvességtől védve egy rétegben kell kiteríteni, hogy megérjen. A fagy nem tesz kárt benne. Decemberre a gyümölcsök lassan megpuhulnak, és kicsit megsötétednek. Karácsony táján válik élvezhetővé, amikor már kicsi a gyümölcsválaszték, akár a karácsonyfára is felkerülhet dísznek. A naspolya igen tápláló gyümölcs. (Forrás: Wikipédia)

Borítókép: AselvadaAna képe a Pixabay -en.

Hirdetés